09 - 16 march 2013. Distance 440 km

    Dogsleds (6-8 dogs) 440 km     Skijoring (2 dogs) 440 km
1.  Demchenko Vyacheslav 
(Moscow region, Russia)
1.  Chernaya Vita 
(Kudama,Karelia, Russia)
2.  Valeev Evgeny
(Tver region, Russia)
2.  Bukshin Denis 
(Perm’, Russia)
3.  Bragin Mihail
(Moscow region, Russia)
3.  Chizhkov Yuri 
(Arhangelsk region, Russia)
4. Prohor Dubravin
(Moscow region, Russia)
4. Bespalov Sergey
(St. Petersburg, Russia)
5. Karl Habermann
(Rosenau, Germany)
5. Kovalev Alexsey
(Moscow region, Russia)
6. Stolyarov Alexandr
(Petrozavodsk, Karelia, Russia)
6. Filippov Leonid
(St. Petersburg, Russia)
7. Nirkov Yuri
(Sosensky, Russia)
7. Vshivtsev Kirill
(Zavolje, Russia)
8. Roman Habasko
(Podborany, Czech Republic)
8. Machtina Elena
(Rybinsk, Russia)
9. Gorlov Andrey
(Novosibirsk, Russia)
9. Zukova Ekaterina
(St. Petersburg, Russia)
10. Fateev Mihail
(Tyumen, Russia)
10. Ermolov Andrew
(Moscow region, Russia)
11. Jussi Pietikäinen
(Ristijarvi, Suomi Finland) 
11. Zarubin Vladimir
(Kaliningrad, Russia)
12. Shelkovin Mihael
(Moscow region, Russia)
12. Kryzhko Sergey
(St. Petersburg, Russia)
13. Vadimas Buchvalovas
(Svencioniu raj., Briziai, Litva)
13. Chernatov Denis
(Leningrad region, Russia)
14. Miloslav Mikolasek
(Pocatky, Czech Republic)
14. Chingin Alexandr
(Kudama, Karelia, Russia)
      15. Petr Elster
(Daиice, Czech Republic)
      16. Cheda Milisavlevich
(Moscow, Russia)

09 - 10 march 2013. Distance 100 km

    Dogsleds (6 dogs) 100 km     Skijoring (1-2 dogs) 100 km
1.  Bakuneva Maria
(Moscow region, Russia)
1.  Mikhaylov Maxim
(St. Petersburg, Russia)
2. Smirnov Dmitriy
 (Moscow region, Russia)
2. Smykov Igor
(Krasnodar region, Russia)
3. Mokrushin Andrew
(Moscow region, Russia)
3. Blinnikova Polina
(Kostroma, Russia)

 09 march 2013. Race-Prologue, Distance 23 km

    Skijoring (1-2 dogs) 23 km
1. Zenina Ludmila
(Vedlozero, Karelia, Russia)
2. Mezeneva Anna
(Vologda, Russia)
3. Lahmin Sergey
(Vologda, Russia)
4. Kralina Ekatetina
(Kostomuksha, Karelia, Russia)
5. Demina Rimma
(Irkutsk region, Russia)
6. Demin Ilya
(Irkutsk region, Russia)
7. Zaharov Artem
(Pryazha, Karelia, Russia)
8.  Zaharov Sergey
(Pryazha, Karelia, Russia)
9. Vorob'eva Anna
(St. Petersburg, Russia)